Powrót do strony głównej
Leon Kozok
'Nie jestem trendy ...' Jako plastyk nie jestem nowicjuszem. Mam za sobą kilkadziesiąt lat artystycznej działalności, która w ostatnich latach zamykała się w ścianach mojego mieszkania, a po części realizowana była zawodowo w pracowni plastyka zakładowego 'Nitroergu'. Pasjonuje mnie zasadniczo pejzaż, który jest motywem malarstwa sztalugowego, bywa że przetworzony staje się grafiką. Równie fascynujące jako tematy, są zaobserwowane na ulicy scenki rodzajowe, a i akty dają duże pole do wykazania się umiejętnością prezentacji ludzkiej postaci. Stwierdzenie 'nie jestem trendy' absolutnie nie ma związku z datą urodzenia, rokiem 1948. Mogę powiedziec, że jestem już twórcą ukształtowanym, skłonnym do eksperymentów technicznych. Nie stronię również od udziwnień i komercjalizacji tego, co maluję, rysuję, czy rzeźbię.

W 1967 roku ukończyłem Liceum Sztuk i Technik Plastycznych w Częstochowie pod kierunkiem profesorów St. Łuszczarza i T. Miśkiewicza. Szkoła ta przygotowała mnie w kierunku malarstwa, grafiki, ceramiki i rzeźby.
Następnie starałem się o przyjęcie do Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, wówczas Wydział Grafiki ASP w Krakowie. Niestety, zabrakło dla mnie miejsca. Podjąłem zatem studia eksternistyczne, które później przerwałem z uwagi na sytuację materialną w domu. Przez kilka lat byłem związany z Domem Kultury w Lublińcu, gdzie między innymi prowadziłem pracę z dziećmi i młodzieżą w Kole Plastycznym.

Od 1974 mieszkam w Krupskim Młynie i pracuję w tamtejszym zakładzie NITRON S.A. (obecnie NITROERG S.A.) jako plastyk w Dziale Marketingu. W pracy artystycznej interesuje mnie malarstwo sztalugowe, grafika, rysunek oraz pastel. Tematyka moich prac to głównie pejzaż, martwa natura, kwiaty oraz architektura. Dużą rolę w mojej twórczości odgrywa akt, w którym staram się pokazać naturalne piękno kobiecego ciała. Bardzo istotna dla mojej pracy jest także fascynacja Krupskim Młynem, w którym mieszkam, jego zabytkami, zielenią, uniwersalną zabytkową przyrodą (starodrzew), które przetwarzam na język sztuki. Jednocześnie nie stronię od eksperymentów malarskich i graficznych.

Z wielu moich wystaw, dwie, które nazwałem 'Nie jestem trendy' oraz 'Klimaty', chyba najlepiej charakteryzują moją twórczość. Oprócz nich prace swoje wystawiałem w takich miejscach jak:
Pińsk nad Odrą: udział w plenerze i wystawie poplenerowej; wyróżnienie, rok 1980.
Krupski Młyn: malarstwo, grafika, rysunek, lata 1989, 2003, 2006, 2007.
Lubliniec: rysunki, pastele, linoryt, rok 2003.
Norymberga: wystawa pasteli pt: 'Wspomnienia', rok 2001.
Warszawa: Galeria Zachęta, wystawa pokonkursowa pt. 'Robotnicy', Nagroda Ministra Przemysłu Chemicznego, rok 1988.
Chorzów: wystawa malarstwa i grafiki w Regionalnym Klubie Europejskim 'Quo Vadis' podziękowanie Prezydenta Miasta Chorzowa, rok 2006.

Ponadto moje prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju (Bytom, Chorzów, Gliwice, Krupski Młyn, Katowice, Lubliniec, Miotek k. Kalet, Tworóg, Tarnowskie Góry, Kraków, Warszawa, Zakopane) i za granicą:
Niemcy: Norymberga, Pfhorzheim, Koblencja, Furth, Meinheim.
Szwajcaria: Larsche (Fryburg k. Berna), Fechlingen.
Belgia: Liegen
Holandia: Wageningen
Ukraina: Kobeliaki